Z entuzjazmem sięgnęłam po tę książkę. Opiera się ona bowiem na terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Jest to podejście psychoterapeutyczne, której bazą jest tradycyjna terapia behawioralna i poznawczo-behawioralna (CBT). ACT to tzw. nurt trzeciej fali CBT. W ACT uczymy się świadomego skupiania się na chwili obecnej oraz akceptacji tego co doświadczamy „tu i teraz”. Nie uciekamy do tego co niedostępne, na co nie mamy wpływu lub mamy wpływ w bardzo ograniczonym zakresie (czyli do przeszłości i przyszłości). Oznacza to naukę świadomego skupiania się na teraźniejszości (ze świadomością wewnętrznych doznań i odczuć płynących z ciała, także tych przykrych). To otwarcie na doświadczanie również trudnych emocji i bolesnych sytuacji. 

W pułapce naszych myśli

Cokolwiek możesz zrobić lub o czym marzysz, że możesz to zrobić – zaczynaj. W odwadze tkwią geniusz, siła i magia. Zacznij działać.

– Cytując Williama H. Murray’a

„W pułapce myśli” nie jest lekką książką, którą „wchłonie” się      w ciągu jednego popołudnia. Przeczytanie jej zajmuje czas…ponieważ nie jest to zwykła książka. To przewodnik do pracy własnej, podczas której „wchodzimy” w zakamarki swoich myśli, przekonań, wzorców zachowań…głównie tych które nam nie służą. 

„W pułapce myśli” jest światowym bestsellerem literatury psychologicznej. To książka terapeutyczna wymagająca od czytelnika zaangażowania i otwartości. Jest to praktyczne narzędzie do samopomocy. Atutem tej książki są różnorodne zadania do samodzielnego wykonania, których celem jest dokonanie korzystnych zmian w swoim życiu. 

Polecam tę książkę wszystkim tym, których dotyka ból związany z nieprzyjemnymi wspomnieniami oraz trudnymi emocjami czy myślami. Mają natomiast odwagę dokonać autoanalizy i przejść przez niełatwy proces zmiany własnych przekonań (na temat siebie, świata i innych), a także z uważnością obserwować własne doświadczenia. 

Karolina Matejczyk – psycholog, psychoterapeuta

Write a comment